This is an old revision of the document!
Lord Jiax Alizon
Race/Nationalitet: Saralin
Profession: Cavalier
Har truffet: Hans Alizon Keizer
Sidst set omkring: Holder til i Tarunak (Port Saral) i Saralis
Karakter info
Efter hans storebror Damos Huroth Alizon II, blev myrdet i deres hjem (rygtet siger det var en agent fra Ulor der stod bag mordet, men morderen blev aldrig fanget) overtog den yngre Jiax hurtigt tronen i Tarunak og blev kronet Kongen af Saralis.
Jiax har ledet landet en årrække nu og hans magt er godt cementeret i riget. Hans datter og eneste barn Ysbeth Alizon er blevet gift med kronprins Kenek af Rhakhaan og bor i dag i Haalkitaine ved sin svigerfar.
Jiax har aldig rigtigt anerkendt den unge Konge Kier Ianis af U-Lyshak, da kier ser U-Lyshak som gående til de gamle kronegrænser, det er Jiax lodret uenig i, og det nordligste U-Lyshak betragtes af Jiax og hans hof som en del af det nye Saralis ofte blot kaldt “Stor Saral”.
Kejseren af Rhakhaan blander sig ikke i dette skænderi men opfordrer jævnligt til at fastholde dialog og samhandel mellem de to riger.
I dag døjer Jiax primært med at få hans storebrors gæld tilbagebetalt til handelsmænd fra Lethys primært men også fra både Sel-Kai og Alliancen af frie handelsorganisationer. Pengene findes primært ved højere skatter men også angreb på de nordligere dele ad Saralis som ikke annerkender Jiax.
Derudover siges det også Jiax organiserer raids på både U-Lyshak, Xa-ar og Lu-Nak -Men dette afvises altid som rygter.